

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Height | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | I²C, SMBus |
| Number of I/Os | 16 |
| Output Current | 50 mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Nominal Supply Current | 135 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Operating Supply Current | 135 µA |
Stock: 5835
Distributors
pcbx
Unit Price$1.15159
Ext.Price$1.15159
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.15159 | $1.15159 |
| 10 | $0.85151 | $8.51510 |
| 25 | $0.77627 | $19.40675 |
| 50 | $0.73092 | $36.54600 |
| 100 | $0.68822 | $68.82200 |
| 300 | $0.65940 | $197.82000 |
| 500 | $0.63180 | $315.90000 |
| 1000 | $0.63180 | $631.80000 |
| 3000 | $0.63180 | $1895.40000 |
| 5000 | $0.63180 | $3159.00000 |
